as_ar40a1x10ft
A&S AR40A1X10FT simplex chain 1/2" (40a-1)
13.20 tax incl.
On stock, immediately available. we have 3 products in stock.
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 1/2 inch; 12,7 mm
  • Weight (kg/m): 0,6 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 40A-1
  • Height: 2,1
  • Inside width: 7,85 mm
  • Version (chain): Simplex
  • Breaking strength: 13900 N
  • Length (pin): 16,4 mm
  • Diameter (pin): 3,97 mm
  • Thickness (outer plate): 1,55 mm
  • Thickness (inner plate): 1,55 mm
  • Plate height: 11,2 mm
  • Diameter (roller): 7,92 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279004026
  • Supplier number: A&S AR40A1X10FT
Pitch
1/2 inch; 12,7 mm
Weight (kg/m)
0,6 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
40A-1
Height
2,1
Inside width
7,85 mm
Version (chain)
Simplex
Breaking strength
13900 N
Length (pin)
16,4 mm
Diameter (pin)
3,97 mm
Thickness (outer plate)
1,55 mm
Thickness (inner plate)
1,55 mm
Plate height
11,2 mm
Diameter (roller)
7,92 mm